niedziela, 6 lutego 2011

Pranie firanek

Ze względu na swą delikatność pranie firanek wymaga szczególnej ostrożności. Najlepiej prać je ręcznie, ale można także w pralce automatycznej nastawiając odpowiedni program. Nie wolno natomiast wrzucać firanek do pralki wirnikowej ponieważ już po pierwszym takim praniu materiał zostanie uszkodzony.

Przed praniem firanki należy wytrzepać z kurzu. Następnie zanurzamy je na 20 minut w wodzie o temperaturze 30 stopni, z dodatkiem proszku do prania. Od czasu do czasu wygniatamy, a na koniec płuczemy. Po praniu wstępnym wykonujemy pranie zasadnicze różniące się tylko tym od prania wstępnego, że cały czas firanki wygniatamy. Gdy uznamy, że firanki są już czyste płuczemy je w dużej ilości wody 4-5 razy dodając do ostatniego płukania antyelektrostatycznego płynu.

Firanek nie wolno wyżymać, ani wykręcać. Powinny najpierw obcieknąć, a następnie w zależności z czego są wykonane muszą wyschnąć. Firanki z tiulu lub bawełny najlepiej rozpiąć na specjalnych ramach. Schną wtedy szybko i nie deformują się. Gdy jednak nie mamy takich ram można je rozłożyć na podłodze przykrytej czystym białym papierem lub ręcznikami frotte. Firanki wykonane ze sztucznych materiałów można wieszać zaraz po praniu, gdyż nie deformują się pod ciężarem parującej wody.

Firanki z bawełnianego tiulu należy przez dwie godziny moczyć w letniej wodzie z mydłem. Następnie prać w wodzie z mydłem rozgotowanym. Przed wypłukaniem powinno się firanki oblać gorącą wodą z dodatkiem sody oczyszczonej w proporcjach 50 gram sody na 10 litrów wody. Aby je usztywnić najlepsza jest ryżowy krochmal.

Firanki są zbiornikami kurzu i dymu z papierosów. Powinno się więc trzepać je lub najlepiej prać w czasie każdego większego sprzątania. Firanki bawełniane lub lniane narażone na działanie promieni słonecznych często żółkną i pękają. Przed praniem należy więc je sprawdzić i w razie niepokojących śladów przepalenia tkaniny raczej z prania zrezygnować.

FIRANKI Z WŁÓKIEN SZTUCZNYCH, jak nylon, stylon czy tergal, piorą się łatwo w ciepłej mydlanej wodzie lub w wodzie z dodatkiem detergentu, najlepiej z wybielaczem optycznym. Szybko odciekają nad wanną i dosychają upięte na oknie. Do ostatniego płukania należy dodać kilka łyżek płynu do płukania, który pozbawia tkaninę aktywności elektrostatycznej.

BIAŁE FIRANKI po paru praniach tracą biel i lekko żółkną. Jeśli nie uda się odzyskać ich pierwotnej bieli, lepiej zdecydować się na lekkie podkolorowanie wywarem z herbaty. W tym celu należy gotować 1 łyżkę stołową herbaty w 2 szklankach wody w odkrytym rondelku przez 15 min. Odcedzić i w ostudzonym płynie zanurzyć wilgotne (uprane i wypłukane) firanki. Trzymać w wywarze dłużej lub krócej, w zależności od natężenia koloru, jaki chcemy uzyskać. Płynu musi być sporo, aby firanka swobodnie pływała. Chcąc uzyskać inne kolory, można skorzystać z gotowych barwników.

FIRANKI Z LNU I BAWEŁNY pierze się w ciepłej, mydlanej wodzie, wygniatając jak wełnę. Płucze się w wodzie o tej samej temperaturze, a na zakończenie dodaje krochmalu ryżowego. Wysuszyć i prasować wzdłuż nitki, aby nie powyciągać firanki (zwłaszcza należy zwracać uwagę na brzegi). Najlepiej suszyć rozpięte na specjalnej ramie.

FIRANKI TIULOWE (BAWEŁNIANE) moczyć przez 1 godz. w letniej mydlanej wodzie, wygnieść, odcisnąć i włożyć do gorącej mydlanej wody. Prać, lekko wygniatając bardziej przybrudzone miejsca. Odcisnąć, włożyć do gorącej wody z dodatkiem sody oczyszczonej (5g sody na 1l wody) i lekko wygnieść. Płukać w kilku wodach, zupełnie zimnych. A jak usztywnić firanki - najlepiej specjalną solą, ale kiedyś robiło się to wodą z gumą arabską lub krochmalem ryżowym.

Oto dwa przepisy na środki do usztywniania tych firanek:
  • Krochmal ryżowy: 30-75g ryżu umyć i ugotować w 2 szklankach wody. Odcedzić i dolać wrzącej wody, aby otrzymać 1l płynu. Zanurzać w tym wilgotne firanki.
  • Woda z gumą arabską: 2-5g sproszkowanej gumy arabskiej rozpuścić w 2 szklankach wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 10-15 minut. Odstawić z ognia, przecedzić przez gazę, ostudzić i zanurzyć w tym roztworze wilgotne jeszcze po praniu firanki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz